Prace dla geodety

równie ważne i nie powinny być pomijane. Geodeci pracujący w biurach zajmują się na przykład przygotowywaniem planów działań, jakie mają zostać podjęte w celu realizacja konkretnego zlecenia. Teoretyczna praca geodezyjna polega ta

Prace dla geodety

Opracowywanie zleceń geodezyjnych

Prace geodezyjne mogą być wykonywane zarówno w terenie, jak i w biurze. Trzeba podkreślić, że oba te sposoby wykonywania prac geodezyjnych są równie ważne i nie powinny być pomijane. Geodeci pracujący w biurach zajmują się na przykład przygotowywaniem planów działań, jakie mają zostać podjęte w celu realizacja konkretnego zlecenia. Teoretyczna praca geodezyjna polega także na poznawaniu ukształtowania terenu, na którym mają być przeprowadzane jakieś prace oraz na opracowywaniu wyników badań geodezyjnych wykonywanych w terenie. Na tej podstawie można opracowywać zlecenia otrzymywane przez geodetów i przygotowywać raporty z podjętych przez nich działań. Wszystko to sprawia, że tylko współpraca geodetów pozwoli na pełne wykonanie usług geodezyjnych.


Drogowe prace geodezyjne

Komunikacyjne pomiary geodezyjne są bardzo często wykonywane. Trzeba przyznać, że niektórym osobom geodezja kojarzy się przede wszystkim, a nawet jedynie z wykonywaniem pomiarów drogowych. Wobec tego widok geodetów przeprowadzających jakieś prace na drogach nikogo nie dziwi, a geodeci są szczególnie przygotowywani do tego, aby potrafili pracować na drogach. Natomiast sposoby wykorzystywania ich pracy wydają się być dosyć oczywiste. Przy wykorzystaniu efektów pracy geodetów będzie można nie tylko wytyczać nowe drogi, ale też poszerzać te już istniejące i sprawiać, że mogą po nich jeździć różnego rodzaju pojazdy rozwijające nawet duże prędkości. Dlatego wydaje się, że popularność bardziej komunikacyjnych usług geodezyjnych nie będzie słabła również w najbliższych latach.


W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju