Ogólnie o frezarkach

owiednio sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że droga od pomysłu do pro

Ogólnie o frezarkach

Modele komputerowe

Tworzenie komputerowych modeli struktur czy urządzeń nie jest nowością, jednakże wraz z rozwojem technologii, coraz prościej jest przemienić projekty w rzeczywistość. Odpowiednio sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że droga od pomysłu do prototypu a dalej seryjnej produkcji, jest coraz krótsza. Ze względu na dużą powtarzalność i precyzję elementów wykonanych na frezarkach CNC, możliwe jest wprowadzenia zmian do modelu, bez potrzeby zmiany urządzeń które wytwarzają elementy.

Wybiegając nieco w przyszłość, linie produkcyjne nie będą musiały być ograniczone do wytwarzania jednego produktu, po wprowadzeniu paru zmian w ich programie, mogą wytwarzać coś innego, bądź ulepszoną wersję poprzedniej rzeczy. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie jutra.


Jak należy pracować z centrum CNC

Pracując na ploterach frezujących, lub w ich bezpośrednim otoczeniu, warto pamiętać o paru rzeczach. Nawet jeśli nie do Ciebie należy obsługa tych interesujących maszyn, nie lekceważ ich.

Mogłoby się zdawać, że jak większość ciężkich maszyn, gdy coś się zatnie, wystarczy mocno walnąć młotkiem i leci dalej. Jednak w przypadku obrabiarek, mechanizmy w nich są dużo bardziej skomplikowane i mimo dużej masy i rozmiaru, należy postępować z nimi dość delikatnie.

Każdą naprawę, bądź kontrolę, należy zacząć od zatrzymania programu - jeżeli jeszcze sam się nie skończył. Jeśli frez nagle ruszy gdy będziesz majstrował wewnątrz, możesz stracić palce. Ponadto warto pamiętać o podstawowej ochronie, jak przy każdej ciężkiej maszynie - gogle, nauszniki, buty robocze i rękawice to podstawa.

Jeżeli powód usterki jest niewidoczny na pierwszy rzut oka i potrzeba zbadać maszynę dogłębniej, pamiętaj o tym aby odłączyć ją od źródła zasilania - idzie w niej więcej prądu niż w gniazdku elektrycznym. Pomijam już fakt, że dobrze jest być automatykiem-robotykiem do tego typu napraw.


Co znaczy skrót CNC?

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control