Obrabiarki CNC

pożądanym materiale. Otóż nie do końca. Projekt który ma wykonać frezarka, musi być w odpowiednim formacie. Komputer jest jednak głupim urządzeniem i jak nie będzie umiał "przeczytać" modelu to go nie zrealizuje. Format który p

Obrabiarki CNC

Model dla obrabiarki CNC

Mogłoby się zdawać, że komputery w dzisiejszych czasach są na tyle mądre, że po prostu "wrzucamy" model do maszyny CNC i za jakiś czas jest on gotowy, wyfrezowany w pożądanym materiale. Otóż nie do końca.

Projekt który ma wykonać frezarka, musi być w odpowiednim formacie. Komputer jest jednak głupim urządzeniem i jak nie będzie umiał "przeczytać" modelu to go nie zrealizuje. Format który podrzucamy frezarce jest zapisany w taki sposób że frezarka wie jak ma posuwać się jej głowica by go wykonać.

Ponadto, musimy ustawić odpowiedni program frezowania - to my wiemy jaki materiał będzie frezowany, obrabiarka dopiero od nas się tego dowie i dzięki temu nie będzie zdzierać zbyt dużych warstw ze zbyt twardego materiału.

Jest z tym trochę zachodu to fakt, ale i tak robota idzie szybciej, niż na obrabiarkach ręcznych...


Typy układów sterowania


Sterowanie punktowe ? pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu;
Sterowanie odcinkowe ? realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych;
Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub bryły; wyróżniamy tu:
sterowanie kształtowe 2D
sterowanie kształtowe 21/2D
sterowanie kształtowe 3D

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Elementy próbne - CNC

Wiemy już, że modele tworzone na obrabiarkach CNC są powtarzalne i dzięki funkcjonowaniu jako komputerowy produkt, łatwe do edycji. Jest to zdecydowanie pozytywny aspekt całej technologii, ale dlaczego? Jakby się nad tym zastanowić, przeważnie dobry projekt nie wymaga poprawek, prawda?

Cała istota rzeczy polega na tym, że model aby był "dobry" wymaga testów. Dużo rzeczy można obliczyć, ekstrapolować czy po prostu wziąć "na chłopski rozum", ale w niektórych przypadkach nic nie zastąpi testów wytrzymałościowych. Tutaj właśnie błyszczą frezarki. Wstępnie zaprojektowany model, może być uzyskany jako namacalny prototyp w parę godzin po zapisaniu na komputerze. Następnie może być przetestowany jako pojedynczy element, albo jako część całości - w zależności od potrzeb. Takie testy dostarczają nam często niezbędnych informacji do ulepszenia projektu, który dzięki technologii może być edytowany w bardzo krótkim czasie i na długo przed tym jak ruszyła masowa produkcja.