Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

ezyjnych.Praca za biurkiem i w poluZadania geodety można podzielić na prace biurową oraz polową. Obie są rzeczami, które geodeta na pewno będzie wykonywał w swojej karierze w tym zawodzie. Nie można być geodetą i nigdy nie wyjść w

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych Przy budowie na pewno będziemy potrzebowali kogoś od tyczenia np. . Bez wyliczeń geodezyjnych żaden budynek nie mógłby powstać. Dzisiaj o geodezji, wyliczeniach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Praca za biurkiem i w polu

Zadania geodety można podzielić na prace biurową oraz polową. Obie są rzeczami, które geodeta na pewno będzie wykonywał w swojej karierze w tym zawodzie. Nie można być geodetą i nigdy nie wyjść w teren w celu dokonania pomiarów, tak samo jak nie można zostać geodetą nigdy nie sporządzając mapki, czy opisu geodezyjnego. Obie te kategorie w podziale prac geodezyjnych są równie istotne, ponieważ błąd na dowolnym etapie sporządzania mapki czy pomiarów może być bardzo kosztowny.

Praca w terenie wiąże się ściśle ze stosowaniem określonych instrumentów geodezyjnych, które należy wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem. Umiejętności konieczne do obsługiwania się konkretnym urządzeniem geodeta nabywa w szkole, podczas obowiązkowych praktyk. Wszelkie obliczenia i skomplikowane kalkulacje dokonuje się na co dzień, do czego przyzwyczaja się przyszłych geodetów na licznych lekcjach geodezji.


Używane w pracy nie tylko geodetów

Liczne sprzęty elektroniczne są wykorzystywane wielu dziedzinach związanych z przestrzenią. Kartografowie, geodeci, inżynierowie, budowniczy oraz cała masa innych wykwalifikowanych ludzi korzysta z pewnych osiągnięć współczesnej techniki. Tachimetry, dalekomierze, laserowe poziomice i miarki oraz skomplikowane systemy wymiarowania GPS. Każdy z tych sprzętów ma swoje zastosowanie, chociaż niektóre na pozór robią to samo to nie wszędzie będzie potrzebna zadana dokładność.

Często można zobaczyć geodetów z urządzeniem na trójnogu, najczęściej będzie to właśnie dalmierz, lub opcjonalnie tachimetr elektroniczny, który jest nowocześniejszą wersją dalmierza. To właśnie za ich pomocą geodeci wyliczają położenia danych obiektów w przestrzeni w odniesieniu do punktów osnowy geodezyjnej.


Gdy geodeta zakończy edukację

Geodeta może zarabiać na własną rękę już po ukończeniu studiów, jedynym warunkiem jest odbycie praktyk. Takie praktyki muszą trwać trzy lata zanim geodeta będzie mógł wystąpić o przystąpienie do egzaminu potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu geodeta staje się geodetą uprawnionym i może bez przeszkód założyć własną pracownie geodezyjną.

Oczywiście jest jeszcze kilak etapów zdobywania kolejnych uprawnień, a im więcej dany geodeta ich posiada tym bardziej wszechstronny jest i może wykonać więcej zadań powiązanych ze swoja działalnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki geodeta starał się uzyskać dodatkowe wykształcenie i uprawnienie z dziedzin pokrewnych.