
Medycyna jest bardzo szeroką dziedziną nauki i jest wielu lekarzy specjalistów, wykonujących pracę w ramach danej specjalizacji. Lekarz dentysta jest jednym z zawodów medycznych, którego działania są wykonywane w obrębie działu medycyny, jakim jest stomatologia. Sama nazwa dentysta pochodzi z łacińskiego słowa dens, czyli ząb. W Polsce tytuł lekarza dentysty otrzymuje się po ukończeniu pięcioletnich studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po zakończonych studiach ma się ograniczone prawo wykonywania zawodu, natomiast pełne prawo do wykonywania zawodu otrzymuje się po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Sam dział stomatologii dzieli się na kilka różnych specjalizacji, które się wybiera w trakcie studiów. Specjalizacje mogą trwać od 3 do 6 lat, w zależności od ich rodzaju. Jest dziewięć specjalizacji do wyboru: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca i stomatologia zachowawcza, zdrowie publiczne oraz epidemiologia.
Dentysta, to chyba jeden z najbardziej nie lubianych przez Polaków , lekarzy. Tylko czy faktycznie musi tak być? Zdecydowanie nie. Kiedy będziemy dbać o nasze uzębienie odpowiednio, regularnie odbywać wizyty w gabinecie, nie będziemy musieli przed każdą wizytą drżeć. Stomatolog to nic strasznego. Starsi ludzie mogą mieć uprzedzenia co do niego. Może dlatego, że w ich czasach dentysta nie miał tylu narzędzie i wiedzy co dzisiejszy lekarz. Teraz gabinet dentystyczny oferuje nam profesjonalną opiekę jak również znieczulenia, które poprawiają komfort naszych wizyt. Istotne jest aby uczyć już nasze dzieci od małego, że stomatolog to nic strasznego. Pod żadnym pozorem nie warto straszyć dzieci wizytom w gabinecie dentystycznym. Będzie to efektem późniejszej niechęci do dentysty. Jak dobrze wiemy zdrowe zęby to podstawa. Tym samym nie wolno zwlekać z wizytami. Czym później wybierzemy się na wizytę tym będzie gorzej dla nas. Dbajmy o zęby każdego dnia myjąc przynajmniej dwa razy dziennie. Dzięki temu będziemy mieli piękny, zdrowy uśmiech.
Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, dzieli się na różne specjalizacje, w ramach których wykonywane są określone działania i zabiegi stomatologiczne. Jedną ze specjalizacji stomatologii jest protetyka stomatologiczna. Zadaniem działu, którym jest protetyka, jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po utracie zębów naturalnych lub ich masowym uszkodzeniu. Ponadto w obrębie zadań protetyki stomatologicznej znajduje się także rehabilitacja pacjentów po operacjach za pomocą protez pooperacyjnych. W protetyce do odtwarzania warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Używane protezy mogą być stałe, których nie można wyjąć, lub ruchome, które można wyjść z ust, lub kombinowane, które są połączeniem obydwu. Istnieją różne rodzaje protez, wykonane z różnych materiałów, przykładowo protezy akrylowe, protezy nylonowe lub protezy szkieletowe. Usługi oferowane przez gabinety stomatologiczne w ramach protetyki to wykonanie koron na podbudowie, protez całkowitych lub szkieletowych.
Zdecydowana większość ludzi na świecie wie, co oznacza codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Od dziecka wpaja się nam systematyczność i konieczność mycia zębów po każdym posiłku, jednakże zdarzają się osoby, które z jakichś powodów tego nie robią. Nieistotne jest dla nich zagrożenie degradacją stanu zębów, a ich wygląd i zapach z jamy ustnej mogą świadczyć o wyjątkowo złym stanie naszego uzębienia na stosunkowo dużą odległość. Nie warto zaniedbywać tak ważnej kwestii, bo dentysta częściej, niż raz na rok może zwiastować problemy z zębami. Stomatolog jest potrzebny, ale warto odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, a nie w razie najwyższej konieczności, kiedy ból zaczyna już nam odbierać oddech. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać potencjalnie pojawiającym się problemom, niż je leczyć, kiedy ból odbiera resztki dobrego samopoczucia. Warto dbać o siebie począwszy od regularnego mycia uzębienia, przynajmniej rano i wieczorem. Zbyt częste mycie zębów również może pozbawić nas ochrony, dlatego warto stosować się do zasad higieny, ale w granicach rozsądku.
Żadne, nawet najzdrowsze zęby nie są wieczne. Z tego powodu każdy człowiek, któremu zależy na zdrowiu powinien regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, nawet jeśli wydaje mu się, że nie ma specjalnie problemów z zębami. Wielu ludzi niestety lekceważy temat, przez co później muszą się zmagać z bólem zęba i dopiero wtedy reagują. Leczenie wtedy zazwyczaj jest jednak zwykle zdecydowanie droższe i trudniejsze. Dentysta musi wówczas ocenić, czy ząb kwalifikuje się już do leczenia kanałowego. Zwykle konieczne będzie zdjęcie RTG zęba. Pocieszające jest to, że obecnie stomatologia stoi na takim poziomie, że konieczność usunięcia zęba to już naprawdę ostateczność, chyba że chodzi o tzw. zęby mądrości, które nie są specjalnie potrzebne. Nie warto jednak zwlekać z wizytą u stomatologa, jeśli chce się mieć zdrowe zęby i ładny uśmiech. Jeśli ktoś w przeszłości jednak zaniedbał sprawę i ma braki w uzębieniu, może zdecydować się na implanty, jednak wtedy już koszt będzie naprawdę bardzo duży, więc lepiej leczyć zęby na bieżąco.